Život influencera

30.03.2023

V rámci projektu Jeden svět na školách absolvovali žáci 7. a 9. tříd výukové programy zaměřené na sen mnohým dětí, a to být influencerem. V hodinovém dokumentu měli žáci možnost nahlédnout do rodiny známé německé influencerky a vidět, jak se vytvářejí jednotlivé příspěvky, jak probíhá spolupráce mezi influencerem a firmami, které tento člověk propaguje. Zároveň jsme byli svědky davového šílenství mladých lidí, kteří pro setkání se svým idolem neváhají přijet z opačné strany Německa. Naprosté ticho po zhlédnutí snímku a následná debata naznačila, že v nich film zanechal emoce vedoucí k zamyšlení, že by takový život asi vést nechtěli. Oba ročníky si uvědomovaly, že pozlátko peněz a slávy je zde draze vykoupeno ztrátou soukromí, přátel i volného času a že na hlavní hrdinku byl vyvíjen určitý tlak ze strany rodičů. Považovali konání své dcery za zdroj obrovských příjmů a nezdravě ji v tom podporovali. Z reakcí žáků je patrné, že jim na influencerství vadí přetvářka a pokrytectví, které jsou bohužel s úspěchem na sociálních sítí spjaty:

"Nelíbilo se mi, že kvůli internetu neměla kamarády, osobní život, své vlastní rozhodnutí. Že za usměvavými fotkami byla úplně jiná osobnost."

"Zaujalo mě, že se lidé dokážou přetvářet, aby vydělali peníze."

"Překvapilo mě, jak se influencerka chovala na veřejnosti - úplně jinak než doma ke svým rodičům (arogantní chování)."

"Dozvěděl jsem se, kolik se za jedno hloupé video dá vydělat peněz (až 15 000 Eur).""Líbilo se mi, že si dovedla poradit s haty."

"Odnesla jsem si pocit, že jsem ráda, že nemám stejný život jako ona. A že nikdy nechci být influencerkou."

"Moc se mi zalíbila na konci Melanie, protože si našla pravou kamarádku.""Nelíbilo se mi, že Leo byla drzá a namyšlená. Celkově se mi její život nelíbil, takový bych nechtěla."

"Zaujalo mě, že někdo může tak hodně milovat influencera a brečet kvůli němu."

"Odnesla jsem si to, že bychom si měli vážit kamarádů, protože Leo žádné neměla."

Vyučující 7. a 9. ročníků

Základní škola a Mateřská škola T. G. Masaryka Bílovec, Ostravská 658/28, příspěvková organizace

Tel.: 556 410 836          sekretariat@tgmbilovec.cz          Bankovní spojení: 3000938801/0100