Živá knihovna povolání - 9. třídy

12.11.2023

V rámci volby povolání se žáci 9. ročníku vydali v úterý 7. listopadu do Studénky na 6. ročník akce s názvem Živá knihovna povolání. Během dopoledne mohli debatovat s odborníky z praxe a zjistit tak více informací o přijímacích zkouškách, potřebném vzdělání k některým profesím, zajímavosti z praxe. Žáci si předem vybrali 3 různé profese, o které měli zájem. Mohli se ptát na cokoli, co je zajímalo, např. vojáka, hasiče, právníka, lékaře, učitelky, květinářky, elektrotechnika, ošetřovatele zvířat, aj. Celkem bylo na výběr 31 různých povolání. Na závěr byl žákům ponechán prostor pro individuální konzultace s kterýmkoli odborníkem.

Postřehy deváťáků:

Nejvíce mě zaujal obor ošetřovatel zvířat a kadeřnice. Líbilo se mi, jak nám o tom daném oboru povídali a odpovídali na otázky.

Nejvíce mě zaujal finanční poradce, protože mi tato práce připadá zajímavá. Když pracujete sami na sebe, tak máte naprostou svobodu, můžete pracovat, jak dlouho chcete.

Šla jsem se podívat na učitelku mateřské školy, obor sociální pracovník a učitelku 1. a 2. stupně. Nejvíc se mi líbila mateřská škola nebo učitelka 1. stupně, protože chci pracovat s dětmi.

Navštívila jsem povolání voják, lékař a hasič. Nejvíce mě zaujala profese hasiče, protože i holka má uplatnění. Může například utěšovat děti při dopravní nehodě nebo dokonce přenést s pomocí druhé ženy plovoucí čerpadlo.

Nejvíce mě zaujal lektor cizího jazyka, protože mám rád angličtinu a hodně mě baví.

Vybrala jsem si jako první stanoviště grafického designéra a malíře, dozvěděla jsem se zajímavé zkušenosti i z praxe.

Na akci Živá knihovna povolání jsem si vybrala tři obory. Byla jsem na stanovišti učitelky mateřské školy, učitele hudby-hudebníka a u paní knihovnice. Nejvíce mě zaujalo stanoviště učitelka MŠ a učitel hudby-hudebník. Jsou to povolání, mezi kterými bych se chtěla pohybovat. Stanoviště mi pomohla s výběrem školy a poradila mi, na co se zaměřit.

Nejvíce mě zaujal určitě právník a finanční poradce, ale finanční poradce víc. U finančního poradenství jsem se dozvěděla, že je možné začít kdykoliv a z jakéhokoliv středoškolského oboru. Pan nám vše dopodrobna vysvětlil a díky němu teď nad touhle prací uvažuji.

Momentky ve fotogalerii.

P. Vavříčková, A. Pilichová, S. Smolová a žáci 9. ročníku,


Základní škola a Mateřská škola T. G. Masaryka Bílovec, Ostravská 658/28, příspěvková organizace

Tel.: 556 410 836          sekretariat@tgmbilovec.cz          Bankovní spojení: 3000938801/0100