Záložka do knihy spojuje školy

02.11.2023

Bajky barda Beedleho…

Jedná se o knihu příběhů, kterou Hermioně odkázal Albus Brumbál, a kterou si Harry Potter málem přečetl příliš pozdě – právě v ní totiž objevil důležitou informaci, která mu nakonec zachránila život v boji tváří v tvář nejstrašnějšímu černokněžníkovi všech dob – lordu Voldemortovi.

Naši žáci se při tvorbě záložek do soutěže Záložka do knihy spojuje školy, jejímž principem je výměna záložek mezi českými a slovenskými školami, nechali inspirovat právě tímto netradičním literárním dílem. Společně jsme vybrali jednu konkrétní bajku – Příběh tří bratří, která pojednává o bratrech, jenž chtějí pokořit Smrt a nakonec na svou domýšlivost doplatí. Tematika smrti zdá se poněkud ponurá, ale životní poučení, které bajka přináší, je pro nás všechny motivující. Vždyť i ona zmíněná domýšlivost provází nás, lidi, v nejedné situaci nebo vztazích. Ostatně – možné ponurejší podzimní období s příchodem halloweenského keltského svátku (31. 10.) a křesťanského svátku Dušiček (2. 11.) je s realitou lidského života také spojeno.

A jakou techniku jsme pro zhotovení záložky vybrali?

Pozadí záložky je tvořeno technikou zapouštění akvarelu do vlhkého základu, přičemž obrázek je zpracován tradiční kresbou tužkou a tenkým černým fixem. Každá záložka je také doplněna o úryvek z knihy vztahující se k danému motivu. Snad se žákům slovenské školy budou naše záložky líbit alespoň tak, jako se nám líbila jejich tvorba.

Adéla Víchová, vyučující VV/ČSP/PV, V. Wolf Kvitová

Základní škola a Mateřská škola T. G. Masaryka Bílovec, Ostravská 658/28, příspěvková organizace

Tel.: 556 410 836          sekretariat@tgmbilovec.cz          Bankovní spojení: 3000938801/0100