Svět pod hladinou
,,Otevřela jsem oči, pálily mě kvůli ostrému blikajícímu světlu. Železné stěny plné šroubů
a chladná podlaha, na které jsem stále ležela. Opatrně jsem vstala, promnula si spánky, ve kterých mi tepala tupá bolest. Mám strach, kde to jsem? Zkouším otevřít dveře...poprvé, podruhé, potřetí...pořád nic. Najednou se ozval neidentifikovatelný zvuk. Dveře se samy otevřely. Opatrně se rozhlížím v šeru a vycházím z místnosti. Ocitám se ve větší. První, čeho si všímám, je nespočet přístrojů a vynálezů, které jsem v životě neviděla, velké obří okno a za ním vidím...,,Vítej na Nautilu, jsem kapitán Nemo, " promluví postava stojící vedle okna.
Klaudie Kovačová, 8. A
Pod mořskou hladinu, ke hvězdám a planetám se přiblížili žáci 7. a 8. ročníků, kteří měli možnost v pátek 27. září zavítat do ostravského planetária v rámci mezipředmětového projektu zeměpisu a českého jazyka. Vyzkoušeli si interaktivní exponáty a následně se ve sférickém kině přenesli na aktuální noční oblohu se všemi zajímavostmi, které nabízela - astronomické jevy, Sluneční soustavu i Vesmír. Do tajů podmořského světa měli možnost nahlédnout programem Svět korálových útesů. Dozvěděli se, že je tvořen živočichy, na kterých přímo či nepřímo závisí čtvrtina veškerého života v oceánech, ale také patří
k nejvíce ohroženým ekosystémům naší planety. V následných hodinách zeměpisu se žáci zaměřili na světový oceán, svět nacházející se pod vodní hladinou, zabývali se otázkou, proč je pro nás důležitý a proč jej musíme chránit. A kdo jiný by je měl vzít pod hladinu moře než J. Verne a k planetám A. de Saint Exupéry? Seznámení s životem autorů a přínosem tvorby bylo naplní hodin českého jazyka, kdy se také žáci stali spisovateli. V rámci mediální výchovy pak zpracovávali krátké reportáže z projektu.
Mgr. Terezie Rozprýmová, Mgr. Andrea Pilichová