05.04.2024

Projektové vyučování – Křížová cesta – pěší turistika, pobyt v přírodě, duchovní rozměr, poznání, bezpečné chování


Škaredá středa? Vůbec ne...

Ve středu 27. 3. 2024 – den před velikonočními prázdninami – jsme podnikli výpravu za poznáním Křížové cesty, která vede z Bílovce do Bílova. Počátek naší cesty byl od naší školy ZŠ Wolkerova směrem k Hublesce. 

Jako organizovaná skupina osob jsme zvolili trasu chůzí napříč městem, a tak jsme se stali účastníky dopoledního silničního provozu, ve kterém je potřeba důsledně dodržovat pravidla bezpečného pohybu v dopravním prostředí – při přechodu silnice, při chůzi po pravé straně chodníku v zástupu dvojic za sebou, sledování a poznávání dopravního značení, využití světelné dopravní signalizace. A protože součástí naší turistické skupiny byly také mladší děti s motorickými potížemi, přizpůsobili jsme tempo chůze tak, abychom se vyhnuli mezerám mezi jednotlivými dvojicemi žáků. Bezpečnost na prvním místě! Ano, papučky, které měl 1 žák před školou na nožkách, jsme stačili přezout.

V terénu přírody jsme procvičili směrovou orientaci, chůzi podle turistických značek a jejich poznávání, překonávání přírodních překážek. Počasí nám přálo! Příjemné teplo s lehkým jarním vánkem, slunečno, vlastně šlo se "samo". Průběžně jsme se zastavovali u vyobrazených plastik Křížové cesty, přečetli si krátký popis, povídali si plastikách. Po svačině jsme si  u posledního patnáctého zastavení zopakovali, co všechno jsme cestou viděli, jak bychom cestu Ježíše na smrt s neseným křížem jednoduše popsali. Ano, žádné líčení z toho nebylo.

Celé projektové vyučování v přírodním prostředí bylo pohodové a současně akční, dokonce jsme si někteří "dobrovolníci" sprintem vyběhli krátký úsek do závěrečného kopečku lesní cesty, no a pak se mohli zrelaxovat a občerstvit se na hřišti v Bílově. Někteří vytrvalci měli energie na rozdávání a došli až k rozhledně Bílova – Kanihůře. Při jízdě zpět do Bílovce jsme "My z Wolkerky" šířili autobusem dobrou náladu a vyzařovala z nás pozitivní energie z prožitého dne. Duchovní rozměr v nás zůstal. Ano, šlo slyšet nejvíce pedagogy. Františku, jsi tady? !

Dobrá zpráva?! Přijelo nás do Bílovce z Bílova přesně tolik, kolik nás z Bílovce do Bílova vyšlo – 11 žáků a 3 pedagogičtí pracovníci. L. Výtisková, V. Wolf Kvitová, J. Hoš ŠvecováZákladní škola a Mateřská škola T. G. Masaryka Bílovec, Ostravská 658/28, příspěvková organizace

Tel.: 556 410 836          sekretariat@tgmbilovec.cz          Bankovní spojení: 3000938801/0100