Halloweenská dýně v "pracovkách"

25.10.2022

I když v České republice není Halloween tradičním svátkem, získává poslední roky vydlabávání a vyřezávání dýně stále větší oblibu, a to zejména u dětí. Strašidelné dýně zdobí v průběhu října domácí schodiště, zahrady, balkony, okna, ale jsou vidět také ve školách, školkách či prostorech k volnočasovým aktivitám. 

Letos jsme v hodinách pracovních činností využili pro dlabání dýně tematického okruhu Práce s technickým materiálem a tři veliké oranžové dýně jsme se pokusili s vášní řezbáře zdolat. Ani okruh Svět práce nám není cizí, takže povídání o tom, jakou činností se řezbáři, modeláři, sochaři a jiní umělečtí ztvárnitelé reality či ducha zabývají, co vytvářejí, jak důležitá je představa, kreativita, originalita apod., to vše žákům 2. stupně protkalo pracovní čas s tykví. 

Snaha o soustředěnost, zručnost a vlastní fantazii se vyplatila. Výroba dýňového strašidla vyžadovala pracovní nástroje a pomůcky (ostrý nůž, černý fix, polévkovou lžíci). Odřízli jsme vrchní část dýně, přičemž jsme kladli důležitost na vedení šikmého řezu, aby vzniklý poklop nepadal dovnitř. Dýni a její odříznutou horní část jsme zbavili semínek a dužniny, která by mohla později plesnivět. Vyřezávaný obličej jsme si předkreslili, bylo na nás, jestli chceme strašidelný, veselý či nějaký bláznivý. A bylo hotovo!

Do dýně se na závěr vloží čajová svíčka, příp. hřbitovní, která dýni krásně rozsvítí, nicméně svíčka v dýni přispívá k jejímu rychlému vysychání. Dostali jsme tip na to, že do dýně jen dobré  vložit svíčky na baterky, které jsou bezpečné a šetrné k dýním, ty pak tak rychle nevysychají a vydrží mnohem déle. Do dýně jde také vložit rozsvícený vánoční řetěz, který se do ní smotá. Mezi další tip k výrobě vyřezávané dýně patří i možnost využít při vykrajování různých vánočních vykrajovátek, kterými lze celou dýni dekorovat. Dýni je v prevenci proti plísním dobré postříkat běžným prostředkem proti plísním, jde také využít i malých pytlíčků plných kuliček, které se vkládají do bot. Jejich použitím a umístněním do dýně zbavíme dýni vlhkosti, která plíseň vytváří. Dýni v závěru dekorativní instalace můžeme dozdobit i podzimním listím, kaštany, žaludy, šiškami a jinými přírodními prvky. Fantazii se meze nekladou. To jsou bezvadné nápady, co?

Na závěr. Věděli jste, že dýně umístěná za oknem odežene zlé duchy zemřelých? V. Wolf Kvitová (text), A. Víchová (foto)

Základní škola a Mateřská škola T. G. Masaryka Bílovec, Ostravská 658/28, příspěvková organizace

Tel.: 556 410 836          sekretariat@tgmbilovec.cz          Bankovní spojení: 3000938801/0100