Exkurze Krakov - Osvětim

12.11.2023

V rámci výuky dějepisu a zeměpisu jsme se ve čtvrtek 2. listopadu vydali s žáky 9. ročníku na exkurzi do polské metropole Krakov a do Osvětimi. Krásné slunečné počasí nám umožnilo si užít prohlídku barevného podzimního Krakova - Královskou cestou jsme došli k hradu Wawel a pokračovali po břehu Visly k dračí jeskyni, ve které se podle pověsti kdysi usadil drak – v polštině se místo nazývá Smocza Jama. A až Princ Krak dokázal draka porazit. Odtud tedy název Krakov… Na památku zde stojí socha bronzového draka chrlícího oheň.       

Po prohlídce Krakova jsme se přesunuli na exkurzi do koncentračního tábora v Osvětimi a nedaleké Březinky. Všichni s úctou a napětím poslouchali příběhy, které se zde odehrávaly. Na vlastní oči viděli důkazy hrůz 2. světové války... Je potřeba si historii neustále připomínat, aby se již nemohla opakovat.

Postřehy žáků 9. ročníku:

Bylo to těžké téma, ale jsem ráda, že to vím.

Osvětim byla velmi poučná, měl by se tady každý zajet podívat. Před exkurzí jsem si myslela, že to bylo v táborech jednoduché, ale teď už vím, že to tak nebylo!

Osvětim byla smutná. Překvapily mě počty lidí, kteří to zažili.

Byl to krutý zážitek. Je smutné si uvědomit, jaké to tam bylo.

Všude, kde jsme chodili, jsem cítila smrt a utrpení.

Velmi smutné pocity, ale stálo to za to vidět.

Jako žáci 9. tříd jsme svoji letošní 1. školní akci zahájili 2. 11. exkurzí do Krakowa a Osvětimi. Z Bílovce jsme vyjeli v 5:30 ráno, což pro většinu z nás nebyl problém, protože jsme se na tenhle výlet opravdu moc těšili. Cesta nám ubíhala rychle, jelikož celou dobu v autobuse panovala dobrá nálada. Po příjezdu do Krakowa směřovaly naše kroky do varšavského starého města, kde jsme viděli tamější nejznámější památky (např. zámek Wawel, historické náměstí atd)... Na konci prohlídky v historickém centru jsme měli možnost rozchodu. Náš výlet pokračoval do Osvětimi. Vůbec jsme nevěděli, co nás čeká. Naše pocity byly smíšené, ale asi nejvíce jsme pociťovali úzkost a strach. Zaskočil nás vstup, který byl přísně střežen a monitorován, možná i hůř než na letišti. Za jeho branami nás čekala prohlídka samostatného tábora Auschwitz. Šokující bylo vidět na vlastní oči jednotlivé ukázky (např. vlasy, boty, nádobí) a slyšet podrobnější informace o nich... To ale zdaleka nebylo všechno. K areálu Auschwitz patří také Březinka, což je druhá část tábora, kam jsme poté přejeli.

Závěr exkurze byl sice smutný a šokující, ale my jsme si celý výlet moc užili a plní dojmů se vrátili zpátky domů.


Mgr. L. Patso, Mgr. T. RozprýmováZákladní škola a Mateřská škola T. G. Masaryka Bílovec, Ostravská 658/28, příspěvková organizace

Tel.: 556 410 836          sekretariat@tgmbilovec.cz          Bankovní spojení: 3000938801/0100