Význam stolních her našeho klubu aneb 11. setkání školního klubu

19.02.2020 18:05

11. setkání školního klubu Deskových her si žáci chtěli zopakovat dosud prezentované a odzkoušené hry. Všechny jsme v daném 1,5 hodinovém čase nestihli, ale jejich výběr tak poukázal na hráčské preference. Taky důležité vědět. Takže UNO, DOBBLE, MIKÁDO, DŘEVĚNÁ VĚŽ, DÁMA a zase UNO, DOBBLE, MIKÁDO, DŘEVĚNÁ VĚŽ, DÁMA:).

A jak je to vlastně s významem deskových či stolních her? Při hře se dítě (ale i dospělí) učí sebeovládání, učí se překonávat nepříjemné pocity při porážce a naopak tlumit v sobě radost z vítězství. Čestně vedená hra vytváří v dítěti správnou rovnováhu mezi zdravou soutěživostí a přílišnou touhou po vítězství, stolní hry učí disciplíně, dodržování určitých pravidel, umění prohrávat a vždy dohrát až do konce, což je skvělou průpravou do života v dnešní společnosti. Věci dotáhnout do konce... Hlavní smysl deskových her je v tom, že většina rozvíjí určitou část osobnosti. Během stolních her dochází k procvičování postřehu, pozornosti, soustředění a myšlení např. ve sféře kombinačních schopností, logického úvažování a samostatnosti, ale také při nich docházík k projevu lidské povahy. Můžeme stolní hrou u dítěte (i dospělého) zjistit, kdo rád riskuje, kdo je pesimista, kdo je nervózní a netrpělivý, kdo je v životě realista. Hra je výsekem našeho života, při hře se chováme stejně jako v reálném životě. Je dobré si svých soupeřů všímat, můžeme se tak o nich hodně dozvědět.

Na každé hře je nejdůležitější její forma, ne její výsledek. Stavebním kamenem většiny her zůstal až dodnes prvek náhody a prvek hazardu s vlastním štěstím, Deskové hry přece nejčastěji spočívají v minimalizaci vlastní smůly a využívání vlastního štěstí podle pravidel proti ostatním hráčům. Neměli bychom zapomínat na to, že dobrá hra by měla být především zábavná. Trochu radosti a uvolnění od každodenních starostí potřebují všichni, děti i dospělí v každém věku. A zábavu si na každém setkání našeho školního klubu všichni užíváme. V. WOLF KVITOVÁ, ved. šk. klubu