Nobelovu cenu za mír pro Nicholase Wintona ...

30.01.2013 12:14

...  žádají studenti Gymnázia Open Gate v Říčanech u Prahy. A naši žáci na druhém stupni se k nim svým podpisem pod petici přidali. Ne náhodou vyzvali studenti k podpoře své výzvy žáky základních a středních škol. Právě ti jsou nyní ve věku dětí zachráněných Wintonovými vlaky naděje. Naši žáci dobře vědí, kdo je Nicholas Winton a za jaké skutky byl již dvakrát nominován na Nobelovu cenu. Paní učitelky dějepisu jim situaci v okupovaných Čechách roku 1939 důkladně objasnily. Obětavou činností tohoto britského občana bylo zachráněno před jistou smrtí 669 židovských dětí. Před několika lety navštívil naše město dramaturg Zdeněk Tulis, který osobně Wintona poznal a podílel se na natáčení pořadů o něm. V kině jsme měli možnost zhlédnout film"Síla lidskosti- Nicholas Winton" a také s panem Tulisem besedovat. Proto nyní výzvu pražských studentů vítáme a doufáme, že se podaří dosáhnout této nejvyšší pocty pro Nicholase Wintona, dokud tento 103letý obětavý a skromný člověk ještě žije.
O rozšíření petice na naší škole se zasloužil žák 9. A  Dominik Krayzel.


                                                                                                                                                             Mgr. Miroslava Valášková