„Nicholas Winton - Síla lidskosti“.

18.10.2016 07:54

Žáci 8. A 9. tříd se zapojili do vzdělávacího programu „Nicholas Winton - Síla lidskosti“.

Lidsky krásný příběh, příběh záchrany 669 dětí sirem Wintonem, dokáže pozitivně oslovit svět i v současnosti, aby dobré nebylo zapomenuto a staré chyby se neopakovaly.

Dokumentární film Nicholas Winton – Síla lidskosti mohli naši žáci zhlédnout ve čtvrtek 13. 10. 2016 bíloveckém kině Radost.

Podobných snímků, které přibližují divákovi hrdinství a lidskost, není mnoho. A právě tento má díky své „skutečnosti“ moc oslovit, zapůsobit, říci lidem, že opravdový hrdina nemusí být jen postavou v knihách, ale může se jím stát kdokoliv z nás. Dokument na všechny přítomné, bez rozdílu věku, velmi zapůsobil. Všichni jsme si odnesli hluboké zážitky a obdiv k N. Wintonovi. Následná zajímavá beseda s dramaturgem a vedoucím projektu panem Zdeňkem Tulisem atmosféru doby žákům přiblížila a doplnila. Děkujeme.

Žáci 9. tříd pak napsali siru Wintonovi fiktivní dopis, kterým reagovali na silný zážitek. Vybrané práce jsou umístěny na webu školy.

Zde malá ochutnávka:

Milý pane Wintone, jste úžasný člověk! Nejen proto, že jste zachránil tolik životů nevinných dětí, které by jinak zemřely, ale i tím, že jste o tom nikomu neřekl. Neviděla jsem skromnějšího člověka. Jiní by to vykřičeli kvůli slávě do světa, ale Vy ne…mějte se pěkně a nezapomeňte se smát! 

Hanka

Vážený sire Wintone, viděla jsem dokument o Vaší pomoci 669 československým dětem. Dal jste si obrovskou práci s legitimizací celého procesu, zvládl jste velké emoce plačících dětí i nešťastných rodičů. Díky Vám mohli mít pocit, že jejich děti budou v bezpečí.

Lucka K.

Myslím, že Váš příběh je opravdu fascinující, ale také inspirující. Tuším, že slova chvály slyšíte odevšad, ale troufnu si říct, že to nestačí…Chtěl bych Vám za sebe poděkovat, že jste mě inspiroval, abych v sobě probudil slušnost.

Vojta

….obdivuji Vás o to víc, když vidím, jak jsou dnes lidé k sobě lhostejní a nevšímají si svého okolí a neštěstí druhých je jim cizí! Jste vzorem pro nás žáky i ostatní lidi!

Lucka N.

Mgr. Eliška Richtárová, Mgr. Lenka Veličková