EXKURZE DO OSVĚTIMI

28.04.2022 20:22

Dne 25.4.2022 se žáci devátých a několik žáků osmých tříd zúčastnili exkurze do Osvětimi. Její součástí byla komentovaná prohlídka koncentračního táboru Osvětim a Březinka. Žáci procházeli stejnými místy jako vězni během druhé světové války, viděli nespočet portrétů mladých i starých lidí odsouzených k pobytu v táboře. Nejvíce však na studenty zapůsobily vitríny s osobními věcmi a expozice s vlasy, které dozorci všem vězňům po nástupu do táboru stříhali. Komentář průvodčí, že vlasy se tehdy vykupovaly za půl marky za kilogram, už jen upevnil pocit, že lidský život byl v táboře téměř bezcenný. Jsme rádi, že jsme toto pietní místo mohli navštívit, neboť jak stojí na jednom z citátů na zdi v tomto koncentračním táboře: „Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“ (George Santayana) 

Abychom vyrovnali tento silný zážitek, další návštěvou byla botanická zahrada. Žáci se nadýchali čerstvého vzduchu, a někteří si dokonce odváželi domů nabízené rostliny. 

Výlet jsme zakončili návštěvou Pszczyny. Prošli jsme si zámeckou zahradu a vyfotili se u zámku. Na náměstí si zájemci mohli zakoupit tzv. paczki, což jsou typické bohatě zdobené koblihy, nebo zapekanki – zapečené obložené bagety.  

Děkujeme žákům za jejich vzorné chování během celé exkurze a agentuře a dopravci za bezproblémovou organizaci celé akce a těšíme se na příště! 

Za žáky devátých tříd, H. Gruchalová, L. Patso