EDISON – MEZINÁRODNÍ PROJEKT

07.03.2017 09:30

Ve dnech 27. února – 3. března 2017 navštívili naši školu tři lektoři ze zahraničí v rámci projektu Edison.

EDISON = EDUCATION. DRIVE. INTERNATIONALITY. STUDENTS. OPPORTUNITY. NETWORK.

Znamená to spojení mladých lidí odlišných kultur a národností. Celý projekt probíhá ve spolupráci s organizací AIESEC. Letos měli žáci možnost poznat studenta Howarda Chen z Taiwanu a studentky Veggie Zhu z Číny a Syahlu Salsabil z Indonézie. Každý z nich nám anglicky představil svou rodnou zemi - kulturu, tradice, životní styl... Jejich povídání bylo velmi zajímavé, žáci měli možnost dozvědět se spoustu informací, pobavit se anglicky a poznat nové přátele. Lektoři byli výborně připraveni, dovedli se jazykově přizpůsobit velkým i malým, navštívili také naše další pracoviště – ZŠ Lubojaty, MŠ Wolkerova i ZŠ Wolkerova. Lektoři během týdne také poznávali Bílovec. Absolvovali „vyhlídkové jízdy“ autem po městě a jeho okolí, zúčastnili se masopustního veselí na bíloveckém náměstí, při kterém ochutnali pravé české koláče, svařák, cukrovou vatu, ze které byly opravdu nadšené zejména Syahla a Veggie, zatančili si (Syahla dokonce sólo s medvědem), zazpívali si píseň Beskyde, Beskyde, kterou už znali z působení na předcházejících školách, nakonec po otázkách typu: „A kdo to umřel? Jenom hudební nástroj?" :-) dokonce pochopili i symbolické pochovávání basy.

Další den také „vyšplhali" na věž kostela a kochali se pohledem na Bílovec a okolí. Můžu říci, že lektoři si náš Bílovec velmi oblíbili. Všichni žijí v mnohamiliónových městech, v České republice strávili celkem osm týdnů, a to především rovněž ve velkých městech (Brno, Olomouc, Havířov, Ostrava...). Proto byli okouzleni naším malebným městečkem, rádi se procházeli po náměstí a okolí, rádi nakupovali v místních obchodech, rádi se fotili s našimi žáky i mimo školu a podle jejich slov je Bílovec opravdu uchvátil svou kouzelnou atmosférou a architekturou. Se zahraničními studenty jsme se rozloučili v pátek při tzv. Global village. Howard nám uvařil čínské nudle, ochutnali jsme velmi ostré tofu, Syhla pro nás připravila zázvorové mléko a nejostřejší chilli, jaké jste kdy zkusili. Naši žáci zase oběma lektorům přinesli krásné dárky, fotili se s nimi a nechali si do památníků napsat jejich jména.

Už se těšíme na další projekt EDISON, na nové zkušenosti a poznatky a na procvičení angličtiny.

Mgr. Alena Kubánková, Mgr. Andrea Pilichová,

organizátorky projektu